Birbirimizi Hiç mi Sevemeyiz?

In Cumhur Dursun, Yazarlar Klubü by Cumhur DursunLeave a Comment

SICAĞI SICAĞINA YAZIYORUM! VE SORUYORUM: BU NASIL HABERCİLİKTİR?

starO’nu tanıdığımda ilkokula gidiyordum. Sapsarı saçları, uzun boyuyla, öyle haşmetli, dürüst, hırçın ve bir o kadar da haktan haklıdan yana karakteri beni çok etkilerdi.

Tabi aradan yıllar geçti şimdi. Eh televizyon kanalı da çok nasılsa. En çok parayı veren de düdüğü çalıyor. Şimdilerde o büyük haber adamı. Star TV’de ana haber bültenini sunuyor. Taraf olmadığını düşündüğümden arada sırada haberleri burada dinliyorum. Fakat….

Ne haberi. Haberden öte ne istersen var. Hani ülkemizde eczanelerde ilaçtan başka ne ararsan var ya, aynı o!

Bu yazıyı sıcak sıcak yazmak isteyiş nedenimse; bir süredir Uğur Dündar beyin eline mikrofon tutuşturduğu ve habercilik yaptığını düşünen Star TV çalışanlarından biri, İstanbul‘da, hazırladığı soruları sormak amacıyla sanki sürekli gittiği semt olan EminönüSirkeci hattı popülasyonu, ülkemiz insanını istatistiki anlamda temsil edermişcesine vatandaşa yönlendiriyor: KIBRIS NEREDE? Vatandaş da cevap veriyor: “Ege Denizi’nde”, “Karadeniz’de”, “Güneydoğu Anadolu’da” (vallahi yalan söylemiyorum) ve hatta yok artık dedirten “Sicilya’da”?!…

Sorun vatandaşın soyadı Terkal olduğunu düşündüğüm zatın sorduğu soruları cevaplayamıyor ya da yanlış cevaplıyor olmasında değil. Herkes herşeyi bilemez. Zaten bilmesin de. Benim kafama takılan ve her seferinde üzen, çileden çıkaran ve yuh dedirten şey şu: Bu televizyon kanalı, seyircisine boş vakitte hoş vakit ilkesi ile hareket ediyor olmalı ki, çoğu vatandaş cevabının güldürmek yerine düşünmemizi gerektiren bu tarz habercilik anlayışının, aslında artık pek de göğsümüzü gere gere dolaşamadığımız bir ülkede, “insanımız budur!” ya da “işte biz bu kadar cahiliz!” ya da “Bu mudur?, budur, Türk müdür?, kesinlikle” gösterisini bu ülkenin ilk özel TV kanalında alenen yapıyor olması.

İnsanımızı küçük düşürmek, alay etmek bir yana, sevgisizliğin bu kadarını görmedim desem yalan olmaz.

Ben kendi adıma kınıyor ve buradan uyarıyorum. Bu ülkede haber yapılacak bir şey yoksa, kalmadığını düşünüyorsan, o zaman haber yapmazsın, televizyoncuyum, haberciyim diye ortaya da çıkmazsın, reyting uğruna o benim ilk tanıdığım ve dağ gibi olan adamı bu hallere düşürmezsin.

E. G. adlı tiyatro oyuncusu, bir gün oyun sonrası yorgun haliyle kulis arkası kapıdan seyircilere gözükmeden çıkarken, orada kendisini bekleyen bir seyirci olduğunu farketmiş. Hiç olmazsa bu hayranımın elini sıkar da bir an önce yoluma giderim demiş. Gülümseyerek yaklaştığı seyircisi elini sıkmamış sadece demiş ki: “Bir dönüm adamsın, üstünde bir ot bitmemiş”.

Ben anlıyorum ki o kanalda ana haber bültenini denetleyen bir yetkili yok. Ve hatta RTÜK denen kurulda da. Hergün, günün bir yerinde Apollo uzay mekiğinden gelen bir haykırış aklıma geliyor ülkem için: Houston, we have a problem!

Ne diym. Şunu diym: Cehalet mutluluktur.

Sevgiyle,

Cumhur

Leave a Comment