İş mi? Para mı? Görev mi?

In Hakan Urhan, Yazarlar Klubü by Cumhur DursunLeave a Comment

is-para-gorevİş hayatına yeni atılan arkadaşlarımız için ne sancılı bir süreçtir. Hem şirket, hem maaş, hem de görev tanımı uygun bir iş bulmak ne kadar önemli değil mi?

Hep de ayağımız bu alanlarda çukura düşüyor, ilk adımı hatalı atıyoruz. Oysa ilk işe başlangıçta orta-düşük maaş, iyi şirket bana uygun görevi, yüksek maaş ama yanlış şirket ve/veya uygun olmayan göreve karşı feda ederiz. Zaman geçer ve iş hayatının engebeli yokuşlarında tırmanırken keşke demeye başlarız.

İnsanı motive eden üç önemli faktör sırasıyla;

Çalıştığınız şirketin ünü – ismi-statüsü
İcra etttiğiniz görevin – iş tanımının içeriği
Aldığınız ücrettir.

İş hayatının ilk tecrübelerinde doğru şirket ve doğru görev tanımı dengesi, tartışmasız alınan ücret boyutunu ihmal etmenize sebep olacaktır. Aynı kendinizi bir meslek kursunda eğitiminde görmeniz gerektiği gibi. Tabii ki emeğinizin sömürülmesi ve hiçe sayılması anlamında söylemiyorum. Zaten iyi şirketler de bu saygısızlık ve haksızlık içinde olmuyorlar.

Temelleri iyi atılmış bir binanın sağlamlığı ve dayanıklılığı nasıl tartışılmaz ise temelleri iyi atılmış bir iş insanının tecrübesi ve zorluklar karşısında mücadele gücü ve üstünlüğü tartışılmaz.

Bu bir denge ve bu bir oyun. Karşılıklı kazan kazan ilkesi ile sen tecrübe torbanı doldururken, şirket de, “tecrübeli sana” daha iyi imkan tanımak için değerler torbasını doldurmaktadır.Genç arkadaşlarım; iş tercihlerini yaparken önce kişisel hedeflerini objektif olarak ortaya koyacaklar. Sonra bu hedeflerini en iyi sağlayacak ortamın hangi şirkette olduğuna karar verecekler. Bu karar doğrultusunda bu şirketin kapılarını aralayacak başvuru ve denemelerini yapacaklar. Siz kendinizi ne kadar iyi tanıyor ve doğru değerliyorsanız sizin değerinize ve değerlemenize uygun şirketler ile eşleşmeniz bir o kadar kolay olacaktır.

Başlangıçta verici olan taraf tecrübesi ve değerlemesi düşük olan taraftır. Sonra bu bir dengeye kavuşacaktır. Zamanla bu denge sizden yana ağır basmaya başlayacaktır. Doğru zamanda doğru şirketlerde doğru yöneticiler ile buluşmak en büyük şansınız olmalı.

Birkaç gün önce bana iş hayatımda çok ama çok önemli tecrübeyi kazandıran sevgili Ayhan Doğanay ağabeyimin cenaze törenindeydim. Ve bu yazdıklarımın özü gözleriminin önünden hızlıca akıp gitti. Uzun ve tempolu bir iş yaşantımda farkında olmadan birçok bilgiyi bana aktarmış  ve öğütlemiş. İyi ki onunla iş yaşantımda karşılaşmışım. Kendisini bir kez daha saygıyla anıyorum.

Hakan Urhan

Leave a Comment