Pazarcı Baba

In Erkamaj, Yazarlar Klubü by Cumhur DursunLeave a Comment

Filmin Orijinal Adı: THE GODFATHER
Türkçe Çevirisi: PAZARCI BABA
Başrol: Marlon Bırando ‘Don Corleone’ rolünde
Süresi: Sülaleboyu yetecek kadar uzun

Serbest meslek erbabı olan Mr Corleone geçimini pazarda salatalık satmakla geçirmektedir. Corleone ailesi bu yaşantılarından memnunken, Cuma pazarının Belediye Başkanı’nın emri ile kaldırılacağı dedikoduları başlar. Don Corleone bu durumu, Pazar pazarına geçiş yapmak için bir fırsat olarak değerlendirir.

Evlatları ile birlikte pazar günleri salatalık satışına çıkan Mr Corleone, pazar pazarında yeni olduğu için pek müşterisi yoktur. Tezgah arkasında sokak kedileriyle birlikte duran Don Corleone can sıkıntısıyla boğuşurken, diğer tezgahtarlar seslerini iyice yükselterek müşteriyi kendilerine çekerler. Onların ürün çeşitliliği geliştikçe Corleone Ailesi’nin satışı azalmaktadır. Bu duruma çare bulmak isteyen Baba Corleone elindeki tüm birikimini harcayarak, ürününü genişletir. Salatalığın yanına domates biber de ekler. Eline bir megafon alıp sesini pazarın diğer köşesine kadar duyurur.

Bu çalışma temposuyla müşterileri çoğalır, satışlar artar. Corleone Ailesi’nin yükselişini özenerek izleyen diğer pazarcılar Don Corleone’ye nefret gütmeye başlarlar.

Corleone Ailesi, paraların içinde yüzerken pazardaki tüm tezgahları da satın almaya başlar. Ürün satışı için tezgahlar arası bağrışmalar ve atışmaya gün be gün artar. Corleone’ler her seferinde atışmaların altından kalmayı başarır. Diğer pazarcılar durumu belediyeye taşır. Durumu öğrenen Don Corleone harekete geçer ve belediye başkanına bir süpriz hazırlar.

Belediye başkanı bir sabah kalktığında yatağında bir dilimi kesip alınmış, her tarafa suyu akmış büyükce bi kesmece karpuz ile karşılaşır.

Don Corleone diğer pazarcılar içinde çocuklarını harekete geçirir ve pazarcıları doğduklarına pişman ettirip pazar alanından ayırttırır. Artık Corleone ailesi olmadıkları bir aileye dönüşmüşlerdir. Corleone’lerin üç bölümlük amansız savaşını her korsan DVDcide bulmak mümkün. Kaçırmayın!

Erkamaj

Leave a Comment