ufuk_portraitUFUK UYANIK

1963’de Ankara’da doğdu. Karikatürle ilk flörtü çocuk yaşlarda dedesinin ona önden araba çizimini öğretmesiyle başladı.. Böylece eve gelen ziyaretçilere pipisini göstermekten kurtulup yerine çizgilerini gösterdi.

10 yaşlarında ailesi onun bir dahi olduğunu değil Miyop olduğunu keşfetti. Ve o günden sonra ömür boyu kullanacağı gözlük adında yeni bir organı oldu .

1977 de ilk karikatürü Hayat Spor’da yayınlandı. 1980’de Ankara Ziraat Fakültesini kazanıp Ankara’nın taşlı yollarında bir 12 Eylül üniversite öğrencisi oldu. Ama onun gönlü çizgideydi. Ziraat Fakültesi’nde domateslerin arasında çizdiği karikatürler Gırgır’ın arka sayfasında yayınlanmaya başladı. Ve bu aşk giderek yeşerdi domates suyunu bırakıp çini mürekkebini tercih ederek. Ankara’yı terkedip İstanbul’a geldi.

1983’de kabusları gerçek oldu ve Gırgır dergisinde profesyonel olarak calışmaya başladı.

Artık o ne bir Doktor ne de Mühendis olabilecekti.

5 yıl Gırgır sabahlamalarından sonra, İngiltere’ye göçtü. İlk yılı sefalet içinde karafatmalarla ortak kiraladığı bir odada geçirdi ve bir hamburgerci dukkaninda 3. dünya vatandaşlarının yanında yaptığı mecburi hizmetini tamamladi.

İngiltere’de ilk karikatürü 1989’da yayınlandı ve o günden bugüne karikatürleri dergilerde ve bir sürü ticari ürün uzerinde 23 ülkede basıldı.

THAT’S LIFE adli 200 karikatürden oluşan serisi Amerika’da bir ajans tarafindan dünyanın  bir çok ülkesine lisansli ürün olarak satıldı. Bu seri yastık ve yatak çarsafı, kartpostal, takvim, havlu ve buna benzer bir çok ürün üzerinde basıldı.

2004 yılında kurduğu Artistan adlı İllustrasyon ve Dizayn sitesi ile bir çok yeteneği dünyaya pazarladı. Bugünlerde kendi karikatürlerinden oluşan  bir internet sitesi projesi üzerinde çalışıyor.

BrainKebab

Artistan