vehbi-kocaVEHBİ KOCA

80 yıllarda resimle başlamış sanat yolculuğuna. Daha sonra fotoğrafa dönüştürmüş ilgi alanını. Fotoğrafın hem teorik ve hem de pratik boyutları, bu disipline olan tutkusunu daha da yoğunlaştırmış bu süreçte.

“An”, O’nun için hayatın dinamizmi içinde hep önemli olmuş, ve onu kısa sürede dondurmak fikri ise her zaman inanılmaz bir çoşku ve heyecan vermiş. Olayları, insanları ve hayatın akışını belgelemek gibi bir zorunluluğu olduğunu düşünüyor.

İngilteredeki eğitim sistemine göre hiyerarşik anlamda, Media Foundation, A level fotoğraf, yüksek ulusal diploma (HND), Westminster Üniversitesi fotoğraf ve multimedia bölümünü ve daha sonra 2002 yılında aynı üniversitenin Master programını ikinci derece ile bitirmiş. Şu anda London School of Communications’da Doktora yapıyor.

Türkiye içinde ve dışında birçok solo ve karma sergileri var. Bienal`lere katilmış, jüri üyeliği ve küratörluk yapmış. Halen Londra’da bulunan Renkart Sanat Merkezi’nde zaman zaman fotoğraf ile ilgili tecrübelerini Londra’da yaşayan yurttaşlarımızla paylaşıyor. Vehbi Koca Fotoğraf Atelyesini de kuran sanatçı, ülkede yaşayan yabancılarla  kültürel birikimlerini fotoğraf yoluyla paylaşmayı amaçlamış.

Vehbi Koca