Reiki

In Nevin Samsunlu, Yazarlar Klubü by Cumhur DursunLeave a Comment

Albert Einstein’nın ünlü formülü  E=MC 2  enerjinin ve maddenin aynı evrensel özün ikili ifadesi olduğunu kanıtlamıştır. Bu evrensel öz  hepimizi oluşturan asıl enerjidir, titreşimdir. Bu evrensel enerjinin, bedene yönlendirilmesi ve bedeni iyileştirme girişimine Enerji Şifası diyoruz. Tıp doktoru Dr.Richard Gerber ise enerji şifasını  Titreşimsel Tıp olarak ifade eder. Bedende elektro-fiziksel ve hormonal fonksiyonların yanı sıra hücresel yapıyı koordine eden gizli enerji düzenide vardır. Bu düzenin şekli fiziksel bedendeki sağlığı veya hastalığı gösterir.

Enerji Şifası/Titreşimsel Tıp kendisini çeşitli isimlerle ifade eder. Çok eski zamanlardan beri insanlar bu iyileştiren gücü farklı yöntemler ve farklı isimlerle insan bedenine yönlendirmişlerdir.

Bu yöntemlerden biri olan Reiki’yi , araştırmalarına güvendiğim Reiki ve Reiju üstadı aynı zamanda benim de eğitmenim olan Don Beckett’in bilgileri ışığında paylaşıyorum.

Reiki,  Ruhsal Güç / Evrensel Yaşam Enerjisi olarak tercüme edilen Japonca bir sözcüktür.

Reiki, 1900’lerin başında Mikao Usui’nin araştırmacı kimliğiyle yarattığı bir yöntemden kaynaklanmıştır. 1865-1926 arasında yaşayan Usui’nin bizzat yetiştirdiği bugün yaşları  100-120 arasında değişen öğrencilerinin anlattığına göre, Usui bu yöntemini “kişisel mükemmelliğe ulaşmak için bir yöntem” olarak tanımlar ve  mükemmel insan yetiştirme  okulunda kullanırmış.

Usui ülkesinde çok çeşitli devlet memurlukları yapmış. İçişleri bakanının özel politika sekreterliğini yaptığı yıllarda yurt dışı seyahatleri olmuş. Gittiği Çin, Avrupa, Amerika gibi ülkelerin kütüphanelerinde araştırmalar yapmış, kutsal metinleri, dünyanın büyük dinlerini, Çin tıbbını, batıda yaygın olan geleneksel tıbbı, astrolojiyi, psişik yetenekler gibi konuları araştırmış.

Bu araştırmaları ona, Mu Medeniyetinde, Atlantis’de ve Mısır’da o eski çağlarda kullanılan ve ortak özellikleri olan bir şifayı fark ettirmiş. Bu farkındalıkla yaşamın amacını bulmaya kendini adadığında Japonya’da Kurama dağına çekilerek oruca başlamış. Orucun 21.ci gününde havada farklı bir gizem, farklı bir enerjiyle şifa güçlenmesi aldığını ve aynı anda ani bir kavrayışı deneyimlemiş. Bu kavrayışı okulunda öğrencilerine uyguladığında, yan etki olarak bedensel şifalarının da gerçekleştiğine tanık olmuş.

Usui okulunda öğretisini her bireyin yeteneğine ve ilgisine göre titizlikle uygularmış. Bu nedenle öğrencilerinin hepsi aynı şekilde öğrenmemişler. Bugünkü Reiki çeşitliliğinin kökeninde bu olsa gerek. Reiki’yi herkes kendi algılama yeteneğine göre algılar ve öğrenir. Reiki, kişiye özel çalışır deriz.

Usui’nin son zamanlarında Japon donanmasından 3 subay öğrencisi olmuş. Bunlardan Dr. Chujiro Hayashi, Usui’nin yöntemini hastalarında kullanmış ve onların hızla iyileştiklerini görmüş. 1938 de tedavi ettiği hastası Bayan Hawayo Takata’ya bu Reiki tekniğini öğretmiş. Bayan Takata  1970 de Amerika’ya göç edince 10 yıl boyunca Reiki eğitimleri vermiş ve 22 kişiyi Reiki eğitmeni olarak yetiştirmiş, Reiki tüm Amerika ve oradan dünyaya bu eğitmenlerle yayılmış.

Tıbbi tedaviyi güçlendirdiği için Amerika ve Avrupa’da hastanelerde kullanılmasına izin verilmiş.

Reiki, fiziksel ve spiritüel/ruhsal alemlerin buluşma yerinde konumlandığından maddi dünya ile saf ruh dünyası arasında bir köprü gibi çalışır. Reiki enerjisiyle birlikteyken Evrenin yaşam enerjisini indirip kendi kişisel yaşam enerjimizle birleştiriyor gibi hissederiz. Reiki sanki bizi Kaynak enerjisine bağlayan uzatma kablosu gibidir, Kaynak enerjisiyle maddesel dünyamızın bütünleşmesini gerçekleştirir.

Reiki gerçek bir sevgi dalgasıdır, dokunduğu her şeyin içindeki en iyiyi ortaya çıkaran saf enerji titreşimidir.

İnsan bedeni kendi sağlığını sürekli ve otomatik olarak koruyacak şekilde tasarlanmıştır. Bizim koyduğumuz tüm engellere rağmen gece gündüz kendini beslemek, canlandırmak, yeniden inşa etmek, gevşemek, dengelemek ve iyileştirmek için çalışır. İnsan bilinçli olarak zihnini şifaya yönlendirebilecek güçtedir. Midemiz ya da başımız ağrıdığında veya bir yerimiz zedelendiğinde, kesildiğinde ellerimizi içgüdüsel olarak o bölgeye koyarız.

Neden koyarız?

Başımızın tepesinden kalbimize, oradan ellerimize ulaşan doğal bir enerji yolu vardır ve spiritüel enerji ellerimizde kullanmamız için hazırdır.

Neden hepimiz bu şifa enerjisinin ileticileri değiliz?

Potansiyel olarak doğduğumuz andan itibaren ileticiyiz, bebekliğimizde Kaynak enerjisini çok güçlü aktarırız. Büyüdükçe modern dünya öğretileriyle oluşan şekillenmemiz, dünyamızın olumsuz enerjileri olarak isimlendirdiğimiz düşük enerji titreşimleri, bizim alanımıza daha çok yerleşir ve Kaynak ile bağlantımızı unuturuz. Doğal yapımız olan gevşeme ve rahatlık hali, zamanla gerilim, rahatsızlık, hastalık haline dönüşür, enerji akışının doğal yolları/meridyenler bloke olur, durgunlaşır. Tekrar kullanabilmemiz bir Reiki eğitmeni/masteri tarafından uyumlanmamızla/güçlendirilmemizle yani doğal Reiki yolunun tekrar açılmasıyla gerçekleşir.

Bedenimizde her endokrin bezinin karşısında kolaylıkla yaşam enerjisinin gireceği çarka adı verilen enerji kapıları vardır. Bu kapılara ellerimizi koyarak bedenimize enerjiyi alırız.

Reiki bilgisini almak, içselleştirmek ve hayata geçirmek için uygulayıcılara 3 farklı seviyede verilir. Uygulayıcı geliştikçe bir üst seviyenin uyumlanması gerçekleştirilir.

Reiki’iyi  uygulamaya başladıktan sonra zaman içinde Mikao Usui’nin aşağıda yazılı olan 5 temel prensibindeki özelliklere ulaşılır.

Bu prensiplere, mükemmel insan olma özellikleri de diyebiliriz.

Yalnızca bugün için,

Alçak gönüllü ol

Güven içinde olduğunu bil, mutlu ve özgür ol

Kendine ve tüm canlılara karşı şefkatli ol

İnsan ve iş ilişkilerinde dürüst ol

Yaşadığın her şeye minnettar ol

Bu prensipler, zihinde her gün düşünülüp yaşam biçimi haline gelirse, hastalıkların ruhsal ilacına ve mutluluğu davet etmenin gizli yöntemine ulaşılır.

Mikao Usui

Reiki ellerle çalışılsada masaj değildir.

Zihin kontrolü ve hipnoz değildir.

Biyoenerji çalışması değildir.

Bir dinsel öğreti, mezhep ya da tarikat değildir.

Reiki birkaç seansta bizi dertlerimizden kurtaracak sihirli bir metod değildir.

İlçlardaki gibi yan etkisi yoktur.

Ve asla tıbbi tedavinin yerine geçmez, tıbbi tedaviyi destekler ve güçlendirir.

Usui Reiki yöntemi zihnimizi ve bedenimizi daha iyisi ile değiştirmek içindir.

Sevgiyle paylaştım,

Nevin

Leave a Comment